Ennél látványosabb sport nincs: drónokkal egymást üldözik, százharminccal centikre a talaj felett száguldanak, kapuk közt fűzik át a gépeket. És mindezt egy szemüvegként viselt monitor képe alapján.
Igazából egy árva szót sem kellene leírnom, itt van pár videó, ezek után senkinek nem lesznek kétségei: ez a jövő egyik legígéretesebb sportága. Az F1 ehhez képest nyugdíjasok délutáni csendes pihenője – csak Ecclestone rá ne jöjjön.
Itt egy komplett kör a Miami Dolphins stadionjában rendezett versenyről. Csak erős gyomrúaknak, mert simán lehet, hogy hányingert kapsz a látványtól, egyszerűn félelmetes:
Az az igazán zavarba ejtő, hogy ezt a filmet elnézve nem tudom megmondani, a buggykkal szeretnék-e csapatni a homokban, m vagy inkább drónnal száguldani minden és mindenki felett.
Azért pár magyarázó mondatot fűznék a dologhoz. Itt FPV drónok röpködnek majd. FPV, azaz First Person View, tehát a drón orrára szerelt kamera képe alapján irányítják a modellt. Másképp nem is lehetne ilyen precíz repülést végrehajtani, a tempó és a pálya együtt már nem engedi meg, hogy a távolból, szabad szemmel követve próbáljunk repülni. De nem is érdemes, így pont azt az élményt kapjuk, mint ha benne ülnénk az egyik eszeveszett négymotoros turmixgépben. Persze a gyorsulást, a nehézségi erőket nem adja át a rendszer, de ez talán nem is baj, mert szerintem egyik-másik fordulóban sokat tapasztalt vadászpilótáknak is a bokájára csúszna füle, annyi G-vel manővereznek ezek a kis szarok. Amik akkor mennek 130-140-nel, ha a „kis”, négy cellás akksival repülnek, nagyobb pakkokkal 160-170 is elérhető.
A drónversenyzés épp csak a szárnyait bontogatja, bármennyire is idióta képzavar ez. Magyarországon április 3-án, Velencén a Korzón rendezik a legelső hivatalos versenyt – erre tényleg lehet mondani, hogy történelmi esemény, egyszer megsárgult JPEG és AVI fájlokat nézegetve fogják az emberek nosztalgiával emlegetni. A Velence Korzó lesz a hazai drónsport homokos bölcsője, de reméljük csak kevés drónnak lesz majd a temetője is: az nem kérdés, hogy odavernek-e párat a négy-ötszázezer forintos gépből, inkább csak az, hány darabot, és mennyire. Hogy mindeközben a nézőknek se lehessen bajuk, hétméteres hálóval veszik körbe a versenypályát, a verseny közbeni repülési magasságot pedig 5 méterben maximálják.
Hogy mennyire az elején vagyunk mindennek, ami a drón repüléssel és a versenyekkel kapcsolatos, mutatja egyrészről, hogy nemrég szemrebbenés nélkül lefoglalták a 444 drónját, mert olyan és annyi szabály vonatkozik a kamerás drónokra (amik éppen a kamera miatt már nem modellek, hanem repülőeszközök), hogy ha valaki packázni akar a drónossal, akkor akár l’art pour l’art, vagy politikai erőfitogtatási célból is megteheti. Ugyanis szinte lehetetlen teljesen szabályosan repülni ma ezekkel a dögökkel. Talán csak a verseny lesz az egyetlen, ahol minden le van jó előre papírozva, nem véletlen, hogy a sajtótájékoztatón ott volt az NKH pilóta-egyenruhás légügyi illetékese is (Farkas András, Nemzeti Közlekedési Hatóság elnökhelyettese, a Légügyi Hivatal vezetője). Igen, lesz kötelező biztosítás, be lesz jelentve az illetékeseknek a légtér használat is. Mondjuk azt nem hiszem, hogy minden egyedi gyártású versenydrónnak lesz használati útmutatója – a távvezérlőnek, az egyes alkatrészeknek talán, de nem a komplett eszköznek.
Az más kérdés, hogy a versenyzők szinte mind – mint ahogy gyakorlatilag az országban majdnem mindenki – illegálban készülnek a versenyre. Mert nincs ember, aki minden repülést előre bejelentene, ráadásul a verseny- vagy hobbicélú drónokra eddig még biztosítást sem lehetett kötni, az Allianz kifejezetten a verseny miatt dobott össze egy konstrukciót. Külön bukéja a dolognak, hogy Velence ugyanahhoz a Fejér megyéhez tartozik, ahová Felcsút is, sőt, Dunaújváros is, ahol két éve bírságolták meg 100 ezer forintra az MTVA drónpilótáját. Talán az NKH-s együttműködés és a gondos, mindenre kiterjedő alapos szervezés (a tájékoztatón elmondottak alapján kínosan ügyelnek mindenre a szervezők) miatt a verseny alatt nem kell tartani a helyszínen szirénázó rendőrautókkal megjelenő kékekre.
Hála a verseny szervezőinek, úgy tűnik, elindul most egy folyamat, aminek köszönhetően nem kell majd akár egy egészen apró, de kamerás drón miatt rettegni. Mert ha most az ember felszáll a kertjében, és a szomszéd feljelenti, jöhetnek a hatóságok, hogy deresre húzzák. Megjegyzem, ha ugyanennek a kis drónnak a kamera nélküli változatával támad kedvem a belváros valamelyik zsúfolt éttermének terasza felett repkedni, azt megtehetem bejelentési kötelezettség nélkül is, kamera nélkül ezek csak modellek, egész más szabályozás vonatkozik rájuk.