A világ talán legelterjedtebb, híradókban legtöbbet szereplő autótípusát mellőzték a maketteket gyártók. Nem is értem, miért. Pedig a téma tényleg kézenfekvő. Annyira nyilvánvaló, hogy senkinek nem jutott az eszébe. Mikor megláttam az egyik standon az üvegpolcokon az 1/35-ös maketteket, álltam, egy bazmeg még kiszakadt belőlem, de csak néztem a dobozt, a makettet, majd megint a dobozt, aztán a makettet, és ingattam a fejemet: hogy nem jutott ez eddig senkinek sem az eszébe???
Nem vadonatúj dolog, csak én nem találkoztam még vele, hiszen 2012-ben már a Modell Fan nevű nagy német modellező újság az év makettjének kiáltotta ki az egyik verziót. A 2012-es Spielwarenmessén kapták a díjat, többek közt az innovatív ötletért. A Meng Modellről sem hallottam korábban, nem is valami nagy cég, viszonylag kicsi termékportfólióval, de annál érdekesebb makettekkel a listában. 2011-ben alakult a Rui Ye International, és a hong kongi cég igen erősen kezdett ezzel a pick-up témával.
Miért a lelkesedésem? Mi az a nagy innováció? Hiszen 1/24-ben készültek már korábban is pick upok. Igen, de. Aki makett témában kicsit otthon van, az már az 1/35 méretarány említésére a homlokára csap. Ez ugyanis a harcjárművek legpopulárisabb kicsinyítési aránya, tehát máris tudhatjuk, miről szól a Ming pick upos sorozata.
Már több évtizede annak, hogy nincs olyan afrikai, ázsiai haditudósítás, de csak egyszerű úti film sem, amiben ne látnánk alvázgörbületig terhelt platós terepjárókat. A közelmúlt összes arab konfliktusának jármű-főszereplői ők voltak, a mindent túlélő japán pick upok. Rakétavetőt, légvédelmi ágyút, gépágyút, páncéltörőt, mindent szereltek ezekre a mindenes öszvérekre. A csapatokat is nyitott platójú pick upokon mozgatták, a sérültek hordágyait a lehajtott hátfalas pick upokra dobálták. A csak technical néven emlegetett kategória nem ma született, a gyökereket valahol a második világháborús Willys jeepeknél kell keresni.
A Ming volt az a cég, amelyik rájött, a modern hadviselést makettjeikben feldolgozni vágyók eddig sehol, senkinél nem tudtak az 1/35-ös harckocsijaikhoz méretarányban illő pick upot venni. Hihetetlen, de igaz. És ha már megcsinálták a Toyotát, raktak rá egy ZPU-1-es légvédelmi ágyút. Sőt, egy rendes dioráma megalkotásához vehetünk komplett közel-keleti családot, szintén a Ming kínálatából.