Manapság minden napra jut valami drónos sztori. Vannak már külön drónos fail videók (tanulságosak), biztonsági szakértők feje fájdul meg a Fehér Háznak ütköző dróntól, és természetesen gyönyörű videók készülnek ezekkel a repülő szerkezetekkel, olyan, mint az elhagyatott Déli pályaudvarról forgatott.
És ha már ennyire terjednek a drónok, az emberek elkezdenek (joggal) aggódni. Van, aki attól fél, mi lesz, ha egy ilyen a nyakába esik (fájni fog, nagyon), nekirepül az autójának, házának (komoly kárt tud tenni egy ilyen gép), És van, aki attól fél, belemásznak a privát szférájába, olyasmit videóznak le, amit nem szeretne megosztani a fél világgal. Az első problémakörre nem nagyon van megoldás, sajnos nem csak tapasztalt pilóták kezébe kerülnek drónok, de ha csak jogosítvánnyal rendelkezők repülhetnének velük, balesetek akkor is történnének, mert a balesetek már csak ilyenek.
A privát szféra védelmére kínálják ezt a kütyüt, amit elég csak bedugni a falba, felprogramozni, aztán úgy megszakítja a drónok wifi kapcsolatát, hogy egy fia képkocka sem megy tovább. Jól hangzik? Elsőre biztosan. A wifi hálózatok pontos működését nem értem, van, aki szerint ez nem működhet, csak, ha a mi hálózatunkon keresztül csatlakozik a nethez (annyira meg senki nem lehet hülye, hogy a saját wifijét nyitva hagyja mindenki számára). Hogy illik-e, szabad-e, törvényes-e mások wifi adását blokkolni, zavarni, megint más kérdés. Engem az zavar, hogy a wifi kapcsolat birizgálásával nagyjából semmit nem érünk el. Ugyanis ezek a drónok wifin csak nézőképet továbbítanak az okoseszközök felé, a kamera képét a fedélzeti memóriakártyára rögzítik. Amennyire én tudom, a telefonnal/tablettel való kommunikációt hiába szakítjuk meg, a rögzítés tovább fog folyni, csak annyit érünk el, hogy nincs élő képe a drón kezelőjének, esetleg nem tudja mozgatni a kamerát, nem tud fehéregyensúlyt állítani, ilyenek.
Azt mondják a fejlesztők, hogy nyugodtan lehet használni a cuccot, mert a drónok irányítása más frekvencián zajlik, ha megzavarják a wifit, nem esnek le a sokrotoros izék az égből. Ahha, kivéve, ha valaki egy Parrot ARdrone-nal repül, azt ugyanis a telefonról irányítják. Ha ilyenkor leesik a gép, és kárt okoz, ki fizeti a révészt? Egyelőre úgy tűnik, hogy bizonyos esetekben csak a drónok használatának tiltása, nofly-zone-ok kialakítása lehet a megoldás, így ezeknek a koordinátáinak a megadásával a gyártók már eleve úgy programozhatják a cuccaikat, hogy repülőtér, a Fehér Ház és ki tudja még hány hely közelében fel se tudjon szállni a gép. Gyanítom, hogy a különösen fontos területek körül más, nem publikus módszereket is használnak a szakértők (talán a Fehér Ház kertjébe esett gép sem véletlenül pottyant le). Meg aztán létezik már drónvadász drón is, ez talán a leglovagiasabb megoldás:
Kedves drónszakértők, ti mit gondoltok erről az új eszközről, van értelme?